Megaabolicja, co to oznacza?
Mam dobrą wiadomość dla niektórych z Was. W dniu 19 września 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy w ustawie prawo budowlane przewidujące tzw. megaabolicję.
Co to oznacza?
Megaabolicja to legalizacja samowoli budowlanej na bardzo uproszczonych zasadach, a dodatkowo beż żadnych opłat!
W dzisiejszym wpisie wskażę kto może skorzystać z megaabolicji. W kolejnym opiszę procedurę legalizacyjną i korzyści wynikające z jej zastosowania.
Czy megaabolicja mnie dotyczy?
Tak, jeśli spełniasz łącznie dwa następujące warunki:
- po pierwsze, dysponujesz obiektem budowlanym, który został wybudowany w całości lub choćby w części ramach samowoli budowlanej;
- po drugie upłynęło 20 lat od zakończenia budowy.
W opisanych wyżej przypadkach organ nadzoru budowlanego wszczynając postępowanie ma obowiązek zastosować uproszczoną procedurę legalizacyjną.
Kiedy należy złożyć żądanie przeprowadzenie uproszczonego postępowania legalizacyjnego?
Nowelizacja przewiduje jeszcze dwa przypadki, w których możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury legalizacyjnej, ale uwaga, w tych przypadkach musisz złożyć wniosek o zastosowanie uproszczonej procedury legalizacyjnej. Dotyczy to budów, które:
- zostały zakończone przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo budowlane tj. przed dniem 1 stycznia 1995 r.;
- lub w stosunku do których przed 1 stycznia 1995 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne.
W takich przypadkach organ nadzoru budowlanego z urzędu będzie wszczynał postępowania legalizacyjne na „normalnych” zasadach. Dopiero jak właściciel lub zarządca obiektu budowlanego złoży stosowny wniosek, organ poprowadzi postępowanie legalizacyjne na uproszczonych zasadach. Podsumowując, jeśli w tej sytuacji nie złożysz żądania przeprowadzenia postępowania wg. procedury uproszczonej, organ przeprowadzi legalizację po staremu.
Czy są jakieś wyjątki od powyższych zasad?
Oczywiście, każda zasada przewiduje wyjątki i w tym przypadku nie jest inaczej. Z możliwości legalizacji samowoli na uproszczonych zasadach nie możesz skorzystać, jeżeli w stosunku do obiektów, którymi dysponujesz lub ich części:
- toczyło się już postępowanie legalizacyjne i w jego toku zostało wydane postanowienie o wstrzymaniu budowy lub
- organ nadzoru budowlanego przed 19 września 2020 r. wydał decyzję o nakazie rozbiórki.
Jeśli zainteresował Cię temat megaabolicji, zapraszam do lektury bloga www.legalizacjasamowolibudowlanej.pl, na którym zgłębiam ten temat.
Jeśli potrzebujesz wzoru wniosku o legalizację w trybie uproszczonym znajdziesz go tutaj.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }