Wykonawca: Proszę o podanie Pana danych do zawarcia umowy, potrzebne mi będzie imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL
Klient: A po co panu mój PESEL?
Zanim odpowiem na to pytanie, krótki wstęp na temat określenia stron umowy o roboty budowlane (czy każdej innej).
Sprawa jest dosyć prosta.
W przypadku przedsiębiorcy wpisanego do KRS, dane w umowie powinny być zgodne z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, co można samodzielnie (i bezpłatnie) zweryfikować na stronie: https://ems.ms.gov.pl/. Należy zadbać, żeby w umowie znalazła się:
- nazwa firmy,
- forma prawna w jakiej prowadzona jest działalność np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna, spółka akcyjna (można używać skrótów tych nazw, odpowiednio: sp. z o.o., sp. j.. s.a.)
- adres,
- nr KRS i NIP,
Dane firm wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) należy określić zgodnie z informacjami zawartymi w tej ewidencji dostępnymi bezpłatnej na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/Search.aspx. Podobnie jak w przypadku pomiotów wpisanych do KRS, w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, w umowie należy wskazać:
- nazwę firmy, przy czym w tym przypadku nazwa firmy to jest imię i nazwisko przedsiębiorcy plus dodatkowe określenie np. Dorota Kuś Kancelaria Radcy Prawnego,
- adres,
- NIP.
W przypadku, gdy naszym kontrahentem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oznaczenie strony powinno zawierać:
- imię i nazwisko,
- adres zamieszkania.
To wszystko jest raczej oczywiste, ale nie wiem czy wiesz, że gdy zawierasz umowę z przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG lub klientem indywidualnym warto zadbać o to, aby w umowie umieścić PESEL kontrahenta.
Tak jak już pisałam umowy zawiera się nie na czas pokoju, a na czas wojny. Gdy klient z jakiś przyczyn nie zapłaci Ci wynagrodzenia i konieczne stanie się skierowanie sprawy na drogę sądową, informacja o jego numerze PESEL może przyspieszyć jej rozpoznanie.
Dla ciekawskich wyjaśniam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Sąd z urzędu musi określić PESEL pozwanego. Ma to na celu zapobieżenie pomyłkom w toku egzekucji. Wcześniej zdarzało się bowiem, że Jan Kowalski, od którego pieniądze ściągnął komornik, to nie ten sam Jan Kowalski przeciwko, któremu zapadł wyrok.
Wracając do sprawy PESEL trzeba dodać, że powód nie ma obowiązku znać i podawać tego numeru, gdy kieruje sprawę do sądu. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że sądy zwracają się o udzielenie takiej informacji przez powoda. Najczęściej wtedy, gdy adres pozwanego jaki podaliśmy w pozwie nie zgadza się z adresem, jaki widzi sąd w bazie danych sprawdzając PESEL, a osób o tym samym imieniu i nazwisku wyświetla się kilkanaście, albo kilkadziesiąt.
Dlatego warto o to zadbać zawczasu i wpisać numer PESEL kontrahenta przy oznaczeniu stron umowy.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }