Dorota Kuś

radca prawny

Jestem absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzę własną Kancelarię w Lublinie. Specjalizuję się w obsłudze prawnej przedsiębiorców w branży budowlanej oraz w zamówieniach publicznych.
[Więcej >>>]

Zakaz konkurencji dla członka rodziny

Dorota Kuś31 lipca 20182 komentarze

Dzisiejszy wpis stanowi odskocznię od cyklu dotyczącego odstąpienia od umowy o roboty budowlane, który oczywiście zamierzam nadal kontynuować, podając kolejne przykłady z życia wzięte.

Chciałam dziś polecić blog Mec. Roberta Solgi Tajemnica Przedsiębiorstwa.pl. Mec. Robert Solga ze swadą i poczuciem humoru przedstawia niuanse prawne związane z tajemnicą przedsiębiorstwa.

Szczególnie spodobał mi się ostatni wpis Zakaz konkurencji dla członka rodziny.

Wiele razy spotkałam się z umowami o zakazie konkurencji rozszerzonymi na członków rodziny, konkubentów i innych krewnych królika. Zastanawiam się czy w ogóle spotkałam się z umową, w której nie rozszerzano by zakazu konkurencji na krewnych. W sumie nigdy nie zgłębiałam tego tematu, wydawało mi się, że tak jest i już.

 Mec. Robert Solga wskazuje, że brak jest podstaw prawnych do wpisywania w umowach o zakazie konkurencji podpisywanych z pracownikami postanowień przewidujących zakaz konkurencji także dla członków rodziny pracownika. Trudno nie zgodzić się z tym stanowiskiem, nie można bowiem zobowiązać pracownika do tego by odpowiadał za działania osób trzecich, zupełnie od niego niezależnych.

W mojej ocenie powyższe dotyczy nie tylko pracownika, ale każdej innej osoby podpisującej umowę o zakazie konkurencji. Potwierdza to przytoczony przez Mec. Roberta Solgę wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 października 2014 r. sygn. akt: IV CSK 29/14.

Po lekturze tego wpisu na pewno inaczej będę patrzeć na umowę o zakazie konkurencji.

Dziękuję i pozdrawiam:)

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Robert Solga Sierpień 2, 2018 o 11:03

Bardzo dziękuję za polecenie bloga i artykułu. Napisałem ten artykuł właśnie dlatego, że zbyt często widuję takie zapisy w umowach o zakazie konkurencji. Nie ma sensu dodawać do umów nieważnych zapisów. Nikogo to nie chroni, a tylko komplikuje sytuację i wprowadza w błąd. Nawet pracodawcę, który myśli, że jest w ten sposób chroniony, a w rzeczywistości nie jest.
Dziękuję i pozdrawiam
Robert Solga

Odpowiedz

Dorota Kuś Sierpień 2, 2018 o 11:25

Praktyka w dodawaniu do umów postanowień rozszerzających zakaz konkurencji na członków rodziny jest bardzo powszechna, a wiedza na temat skuteczności tego typu postanowień już niekoniecznie, dlatego Pana wpis na ten temat jest godny polecenia.
Pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Dorota Kuś Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Dorota Kuś Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelariakus.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: