Pozostaję w temacie związanym z budową za środki własne na gruncie ustawy deweloperskiej z 2021 r. Dziś zastanowimy się jakie dokumenty będą Ci potrzebne i na jakim etapie realizacji inwestycji.
Ustawa deweloperska 2021 r. – dokumenty potrzebne na etapie realizacji inwestycji
Umowa o generalne wykonawstwo/podwykonawstwo
Masz już pozwolenie na budowę z pieczątką, że jest ostateczne i chcesz rozpocząć budowę. Dogadałeś się z generalnym wykonawcą lub kilkoma podwykonawcami i wszystko masz ustalone.
A czy pamiętałeś o podpisaniu umowy?
Tak to jest konieczne!
Co zyskasz dzięki podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą/podwykonawcą?
- względny spokój wiesz, co jak i za ile i jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że Twój wykonawca nagle zniknie z budowy,
- potwierdzenie tego co dokładnie zamówiłeś, za ile i na kiedy,
- pewność jakie były ustalenia – nie dowiesz się po robocie, że jednak umawialiście się inaczej, bo wszystko jest na piśmie.
Co ryzykujesz bez umowy na piśmie?
- spory z podwykonawcą/generalnym wykonawcą, jeśli okaże się, że nie zrozumieliście się dobrze,
- to, że Twój podwykonawca może w każdej chwili zejść z placu budowy i pójść gdzie indziej np. tam gdzie dostanie lepsze pieniądze lub gdzie ma podpisaną umowę na piśmie i nie ma wyjścia!
Ustawa deweloperska 2021 r. – Dokumenty potrzebne na etapie sprzedaży
Umowa rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna będzie Ci potrzebna, jeśli Twój klient korzysta z kredytu i potrzebuje czasu na załatwienie formalności. Może być też potrzebna przy klientach gotówkowych, którzy potrzebują kilku dni na zorganizowanie gotówki, a chcą mieć pewność, że w tym czasie nikt nie kupi wybranego przez nich lokalu/domu.
Quasi prospekt informacyjny
Czy myślisz, że jeśli budujesz za środki własne nie musisz przygotowywać prospektu informacyjnego?
Niestety muszę Cię rozczarować.
Od 1 lipca 2022 r. masz obowiązek przekazać klientom część informacji o nieruchomości i przedsięwzięciu deweloperskim zawartych, o których mowa w części ogólnej w pkt III oraz części indywidualnej prospektu informacyjnego. Prawdę mówiąc jest to niemal cały prospekt, z wyłączeniem tych kwestii, które przy sprzedaży na koniec realizacji inwestycji są już niepotrzebne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów na blogu.
Protokół odbioru
Ustawa deweloperska nakłada na Ciebie, jako dewelopera, dokonanie odbioru budynku lub lokalu mieszkalnego i sporządzenie z tych czynności protokołu odbioru. Jakie konkretnie obowiązki wiążą się z odbiorem lokali/budynków będę przybliżać w kolejnych wpisach na blogu. Na dziś chcę Ci przekazać, że powinieneś zaopatrzyć się we wzór protokołu odbioru.
Jeśli potrzebujesz woru umowy o podwykonawstwo/generalne podwykonawstwo, wzoru umowy rezerwacyjnej lub wzoru protokołu odbioru, zapraszam się do sklepu deweloperskiego. Jak raz zaopatrzysz się w te wzory dokumentów, będziesz mógł je wykorzystywać do różnych inwestycji.
Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu prospektu informacyjnego i chciałabyś/chciałbyś skorzystać w tym z moich usług, zapraszam Cię do kontaktu.
Dziękuję za czas poświęcony na lekturę:)
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego dnia.
Dorota Kuś
radca prawny
***
Ustawa deweloperska 2021 r. a budowa za środki własne
Planujesz rozpoczęcie działalności deweloperskiej i zastanawiasz się jak to zorganizować?
Może rozważasz zainwestowanie środków własnych lub pochodzących z kredytu, żeby uniknąć obowiązków związanych ze stosowaniem ustawy deweloperskiej?
A może masz już doświadczenie [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }