Dzisiejszy wpis jest zainspirowany pytaniem, jakie padło na sali szkoleniowej od jednego z moich słuchaczy, którego z tego miejsca serdecznie pozdrawiam:)
Szkolenie dotyczyło nowej ustawy deweloperskiej.
Jeden z Panów zadał pytanie:
Jakie koszty powinienem uwzględnić w budżecie inwestycji deweloperskiej?
Obliczając budżet inwestycji deweloperskiej większość deweloperów skupia się na kosztach nabycia nieruchomości i przewidywanych kosztach budowy, czyli:
- materiałów,
- robocizny,
- zatrudnienia pracowników,
- zlecenia opracowania prac prac projektowych.
Tymczasem to nie są wszystkie koszty, które powinieneś uwzględnić w swoim budżecie. Do kosztów tych należy dodać koszty:
- sporządzenia prospektu informacyjnego i wzoru umowy deweloperskiej,
- przygotowania dokumentów na potrzeby Twojej inwestycji deweloperskiej, takich jak: wzór umowy rezerwacyjnej, wzór umowy o generalne wykonawstwo/podwykonawstwo, protokołu odbioru lokalu, czy wzór umowy o zmiany lokatorskie,
- opłaty notarialne – deweloper ponosi połowę kosztów związanych z zawieraniem umów deweloperskich,
- opłaty sądowe w przypadku konieczności uporządkowania wpisów w księgach wieczystych,
- opłaty związane z podziałem działek tj. koszty sporządzenia projektu podziału działek,
- inwentaryzacja geodezyjna.
Jak ustalić wysokość tych kosztów?
Jeśli chcesz ustalić wysokość tych kosztów zastanów się najpierw nad osobami do współpracy. Jeśli raz dobrze wybierzesz, będziesz miał już przetartą ścieżkę przy następnych inwestycjach i tak:
Prospekt informacyjny i wzór umowy deweloperskiej może przygotować dla Ciebie radca prawny lub adwokat, w zakresie umowy deweloperskiej wzór może opracować też notariusz. Jeśli chodzi wzory umów potrzebnych do realizacji inwestycji deweloperskiej tj. wzór umowy rezerwacyjnej, wzór umowy o generalne wykonawstwo/podwykonawstwo, protokołu odbioru lokalu, czy wzór umowy o zmiany lokatorskie, to również pomocny będzie radca prawny lub adwokat.
Jeśli chodzi o wysokość opłat notarialnych, to ustalisz je u notariusza. Warto poświęcić chwilę i znaleźć notariusza, z którym będzie Ci się dobrze współpracowało.
W przypadku konieczności zrobienia porządku w księgach wieczystych również powinieneś zwrócić się do radcy prawnego lub adwokata. Kiedy to może być konieczne?
- gdy w księdze widnieją wpisy, które powinny być wykreślone np. dotyczące nieaktualnych służebności,
- jeżeli po zakupie nieruchomości zmieniłeś nazwę swojej firmy, warto uaktualnić te informacje w księgach wieczystych,
- dokonałeś podziału lub scalenia działki lub działek.
W przypadku konieczności podziału lub scalenia działek będziesz potrzebował skorzystać z usług geodety. Geodeta będzie Ci potrzebny także do zrobienia inwentaryzacji budynku na potrzeby zgłoszenia do użytkowania.
W moim sklepie deweloperskim znajdziesz gotowe wzory:
- umowy rezerwacyjnej,
- umowy o zmiany lokatorskie,
- umowy o generalne wykonawstwo/podwykonawstwo,
- protokołu odbioru lokalu,
- klauzuli informacyjnej RODO.
Jeśli wolałabyś/wolałbyś otrzymać zindywidualizowane dokumenty przygotowane pod konkretną inwestycję, mogę je dla Ciebie opracować. Kontakt to mnie znajdziesz tutaj. Zajmuję się też przygotowywaniem prospektów informacyjnych i umów deweloperskich. Obsługuję klientów z całej Polski, w dzisiejszych czasach odległość nie ma znaczenia.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }