Dziś kolejny, trzeci i na pewno nie ostatni:) wpis z serii dotyczącej solidarnej odpowiedzialności inwestora po nowelizacji art. 647 ze zn. 1 k.c., która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2017 r. Linki do poprzednich wpisów:
https://prawoikielnia.pl/solidarna-odpowiedzialnosc-inwestora-nowemu/
https://prawoikielnia.pl/solidarna-odpowiedzialnosc-inwestora-nowemu-czesc-ii/
Z poprzednich wpisów wiesz już, że inwestor, w celu uniknięcia solidarnej odpowiedzialności za wynagrodzenie należne podwykonawcy ma 30 dni sprzeciw wobec zgłoszenia podwykonawcy (liczone od dnia doręczenie zgłoszenia).
*****
Tym razem postaram się odpowiedzieć na pytanie, na które odpowiedzi nie znajdziesz w treści znowelizowanego przepisu:
Czy inwestor może wyrazić zgodę na zatrudnienie podwykonawcy i przyjąć solidarną odpowiedzialność za wynagrodzenie należne podwykonawcy przed upływem 30-dniowego terminu na zgłoszenie sprzeciwu?
Dlaczego odpowiedź na to pytanie może być dla Ciebie bardzo istotna?
Wyobraź sobie sytuację, że jesteś podwykonawcą, zainteresowanym udziałem w inwestycji i wykonaniem określonych robót budowlanych. Zależy Ci na solidarnej odpowiedzialności inwestora, bo wartość robót jest duża, a sytuacja finansowa generalnego wykonawcy nie jest zbyt pewna. Prace, jak to zwykle bywa trzeba, rozpocząć w trybie natychmiastowym i nie ma czasu na to, żeby czekać, co najmniej 30 dni z rozpoczęciem robót po to, żeby dokonać zgłoszenia do inwestora i mieć pewność, że inwestor nie wyrazi sprzeciwu.
Czy inwestor może w takiej sytuacji wyrazić zgodę na zatrudnienie Ciebie, jako podwykonawcy i przyjąć na siebie solidarną odpowiedzialność za zapłatę Twojego wynagrodzenia przed upływem 30-dniowego terminu na zgłoszenie sprzeciwu?
Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i nie przesądzą o tym wyłącznie zasada, że „chcącemu nie dzieje się krzywda” 🙂
Zgoda inwestora, jako oświadczenie woli:
Zgoda inwestora na zatrudnienie podwykonawcy, skutkująca przyjęciem solidarnej odpowiedzialności za wynagrodzenie należne podwykonawcy, stanowi oświadczenie woli.
Oświadczenie woli złożone innej osobie jest wiążące z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.
Zgodnie z art. 61 k.c. oświadczenie woli, które zostało złożone innej osobie, za wyjątkiem dwóch przypadków, nie może zostać odwołane. Odwołanie oświadczenia woli jest możliwe wyłącznie wtedy, jeśli doszło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
Przykładowo:
Inwestor wyraził zgodę na zatrudnienie podwykonawcy, którą wysłał do podwykonawcy listem zwykłym.
Następnie przemyślał sprawę i uznał, że jednak nie godzi się na zatrudnienie podwykonawcy. Przygotował pismo, w którym odwołał uprzednio wyrażoną zgodę na zatrudnienie podwykonawcy i szybko wysłał je listem poleconym.
Odwołanie zgody jest skuteczne wyłącznie jeśli dotarło do podwykonawcy razem ze zgodą (np. listonosz przyniósł obie przesyłki za jednym razem) lub wcześniej.
Podsumowując:
W mojej ocenie, na gruncie obowiązujących przepisów możliwe jest wyrażenie przez inwestora zgody na zatrudnienie podwykonawcy przed upływem 30-dniowego terminu na zgłoszenie sprzeciwu.
Co więcej biorąc pod uwagę moje doświadczenie w budowlance, śmiem twierdzić, że takie przypadki będą często występować w praktyce.
Ponieważ życie jest bogatsze niż ustawa przewiduje, a prawnicy potrafią je jeszcze dodatkowo skomplikować, przed pójściem tą drogą należy się zastanowić, czy:
- wyrażenie zgody na zatrudnienie podwykonawcy, wyklucza możliwość zgłoszenia sprzeciwu przez inwestora w ustawowym terminie?
- czy inwestor może zrzec się zgłoszenia sprzeciwu?
- czy wyrażenie zgody przez inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy rodzi solidarną odpowiedzialność inwestora w świetle przepisu art. 647 ze zn. 1 k.c., czy może wówczas podstawa prawna odpowiedzialności inwestora będzie inna?
- w jaki sposób inwestor powinien wyrazić zgodę na zatrudnienie podwykonawcy i co powinno znaleźć się w jej treści by skutecznie zabezpieczać interesy podwykonawcy?
Odpowiedzi na te pytania, znacznie przekraczają ramy, jednego wpisu, dlatego postaram się ich udzielić w kolejnych. Zaznaczam z góry, że przepisy są świeże i ich interpretacja przez sądy może być różna. Na łamach niniejszego bloga przedstawiam wyłącznie swój pogląd w tych sprawach.
******
Dalszą część artykułu o odpowiedzialności solidarnej inwestora według nowych przepisów przeczytasz tutaj >>
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }