Ustawa deweloperska 2021, przepisy przejściowe ciąg dalszy. Z poprzedniego wpisu dowiesz się:
- do których inwestycji deweloperskich powinieneś stosować nową ustawę deweloperską,
- które inwestycje możesz sprzedawać na dotychczasowych zasadach.
Nadmieniłam, że nawet jak będziesz mógł sprzedawać na zasadach określonych w ustawie deweloperskiej z 2011 r. jest kilka przepisów z nowej ustawy, do których musisz się zastosować począwszy od 1 lipca 2022 r.
Dokładnie rzecz biorąc są to przepisy art. 10 ust. 1-3, art. 11 oraz art. 43 ust. 1 pkt. 7 i 9 ustawy deweloperskiej 2021 r.
Co to dla Ciebie oznacza w praktyce, wyjaśniam poniżej:)
Wypowiedzenie umowy mieszkaniowego rachunku powierniczego
Art. 10 ust. 1 do 3 ustawy deweloperskiej 2021 dotyczą sytuacji wypowiedzenia umowy rachunku powierniczego. Z przepisów tych wynika, że Deweloper ma obowiązek zawrzeć umowę mieszkaniowego rachunku powierniczego z innym bankiem w terminie 60 dni od dnia wypowiedzenia umowy. Środki znajdujące się na dotychczasowym rachunku powierniczym zostają przekazane na nowy rachunek powierniczy. A jeśli deweloper nie upora się z tym w ciągu 60 dni zostaną zwrócone nabywcom przez bank.
Stosownie do art. 11 ustawy deweloperskiej 2021 Deweloper ma obowiązek poinformowania nabywcy o zawarciu nowej umowy na prowadzenie rachunku powierniczego. Nabywca do czasu wykonania przez dewelopera obowiązku informacyjnego może się wstrzymać z wpłatami.
Nowe przesłanki odstąpienia od umowy deweloperskiej
Kolejne przepisy, które trzeba będzie stosować wraz z wejściem w życie ustawy deweloperskiej 2021 wprowadzają nowe przesłanki do odstąpienia od umowy deweloperskiej. Przesłanki te związane są z zapewnieniem nabywcy możliwości odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku:
- wypowiedzenia umowy rachunku powierniczego przez bank,
- upadłości bądź likwidacji banku, który prowadzi rachunek powierniczy.
Podsumowanie
Zmiany, które wejdą w życie począwszy od dnia 1 lipca 2022 r, nie mają kluczowego znaczenia dla prowadzenia działalności deweloperskiej. Z mojej praktyki wynika, że wypowiedzenie umowy rachunku powierniczego przez bank, to raczej rzadki przypadek. Jeszcze rzadziej, póki co, dochodzi do ogłoszenia upadłości lub likwidacji banku.
Niemniej jednak, pamiętaj, że od 1 lipca 2022 r. powinieneś przeredagować dotychczasowe wzory umów deweloperskich, w zakresie przesłanek dotyczących odstąpienia od umowy.
Jeśli zaczynasz inwestycję deweloperską, a nie masz jeszcze wszystkich niezbędnych dokumentów/umów, a może nawet nie wiesz co będzie Ci potrzebne, zapraszam do zapoznania się z ofertą sklepu deweloperskiego.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo fajnie, że przedstawia Pani nawet drobne zmiany! Takie też są ważne 😉 pozdrawiam!
Cieszę się, jeśli to jest przydatne, pozdrawiam serdecznie:)